Horváth István Napok – megnyitó

2025. április 7-én került sor a Horváth István Napok ünnepélyes megnyitójára. A megemlékezést Schné Mirkó és Révész Aisa Mia 3. osztályos tanulók előadása nyitotta, akik Domonkos Jolán Tavaszi séta című versével köszöntötték a megjelenteket (Felkészítő tanáruk Héninger Ildikó.) Ezt követően a Péti Rózsaszálak kisegyüttes énekelt, mely a Tiszán innen, Dunán túl Népdaléneklési és Minősítő Verseny Veszprém megyei fordulóján ezüst minősítést ért el. Tagjai: Farkas Lejla, Libik Laura, Harmati Csillag, Németh Maja, Víg Vanessza. (Felkészítő tanáruk Cseresznyés Zsuzsanna.)

Kőmives Judit beszédében megemlékezett Horváth István munkásságáról és iskolánk történetéről. Településünkön Stefanovics János földbirtokos jóvoltából indult el az általános iskolai oktatás 1921-1922-ben. A gyártelepen 1932-ben kezdett el oktatni Horváth István, akit 1946-ban neveztek ki a négy évvel korábban egyesített pétfürdői iskola igazgatójává, melynek központi épülete 1967-ben épült fel. Horváth István szerette a zenét, több hangszeren játszott. Megszervezte az énekkart, volt az iskolának fúvószenekara, úttörőzenekara, mandolin zenekara. Változatos programokat szervezett a diákoknak: túrákon, versenyeken, balatoni táborozásokon vettek részt. Pista bácsi gyakorlatilag 1932-től tanított itt, 1946-tól igazgatóként egészen 1974-es nyugdíjazásáig, majd még 20 évig óraadóként technikát oktatott. Végül Horváth István átvehette a gyémánt diplomát is, mellyel 60 éves tanító tevékenységét ismerték el.
A településrész meghatározó szellemi irányítója is volt évtizedeken át. 1932-ben megalakította a Péti Dalegyletet. Több mint 50 évig vezette a Péti Munkás Énekkart. Vegyes kórust is dirigált, akikkel a Zeneakadémián is szerepelt Kodály Zoltán előtt.
Az intézmény munkássága és személye előtt tisztelegve 1997-ben vette fel volt igazgatója nevét. Azóta változatos programokkal minden évben megrendezésre kerülnek a Horváth István Napok. Az idén is sor kerül területi angol szépkiejtési versenyre, tartunk majd foci kupát, zeneszerető névadónk tiszteletére negyedik alkalommal rendezzük meg a területi Horváth István Kórustalálkozót. A programok között szerepel a már hagyománnyá vált rajz- és ÖKOkiállítás, azonban újdonság benne az, hogy egy állatvédelmi projektnaphoz kapcsolódik, annak a része. S idén először helyi természettudományos vetélkedőre is sor kerül.

Kőmives Judit beszédét követően a Tiszán innen, Dunán túl Népdaléneklési és Minősítő Verseny Veszprém megyei fordulóján arany minősítést elért Bakonyi Csemeték kisegyüttes adott elő egy bakonyi népdalt. Tagjai: Fodor Zoé, Gergelics Hanna, Nagy Réka, Deák Béla, Pusztai Patrik. (Felkészítő tanáruk Cseresznyés Zsuzsanna.)
Szakály Hanka 8.a osztályos tanuló Radnóti Miklós Nem tudhatom… című versét adta elő, melyet ünnepélyes koszorúzás követett.